Jak si udržet čistou vodu v bazénu?
Základní údržba vody v bazénu spočívá v udržování správných chemických parametrů vody. Základem je mít správně srovnané hodnoty pH a patřičné množství chloru ve vodě.
Možnosti dezinfekce bazénové vody
Vaše bazénová voda by měla být čistá a hygienická. Vlivem životního prostředí se dostávají do vody nejrůznější částečky nečistot, zárodky a bakterie. Ty se při teplotách kolem 20°C rozmnožují podstatně rychleji. Aby se zabránilo těmto vlivům používají se tzv. oxidační prostředky v nejrůznějších formách To jsou především stabilizované organické chlorové výrobky, které jsou snadno použitelné a mají vysokou účinnost, bazénová mořská sůl, kyslík apod.
Údržba vody nezabere více času než pár desítek minut týdně. Pro ty, kteří chtějí mít maximální pohodlí s údržbou vody, nabízíme automatické dávkovací stanice, které se postarají o udržování správných hodnot pH a chloru.
– dezinfekce vody chlorem -> ZDE
– slaná voda -> ZDE
– léčivá voda s minerály hořčíku -> ZDE
– dezinfekce vody kyslíkem, bez chloru -> ZDE
Jaká je výhoda automatického dávkování chemie?
Tyto stanice jsou vybaveny digitálním displejem, na kterém se zobrazují aktuálně velmi přesné naměřené hodnoty a teplota vody, odpadne Vám tedy nepřesné ruční měření pomocí papírkových, kapičkových a tabletových testerů a následná úprava různými granuláty. Tyto přístroje lze propojit s telefonem, a vyhodnotí-li sondy případné závady, disbalance v hodnotách pH či prázdný barel, zašlou formou sms zprávy informaci majiteli nebo přímo našim servisním technikům.
Namísto neekonomického častého nákupu granulátů a tablet zakupujete barely v objemu 20 – 35 l, z nichž následně přístroj čerpá a velmi přesně dávkuje potřebné množství chemie.
Používejte kvalitní chemii do bazénu s vysokou koncentrací účinných látek. Doporučujeme firmy Chemoform a Aseko. Vyhněte se napouštění bazénu studniční vodou, která je tvrdá a obsahuje těžké kovy, které velmi ztěžují a prodražují péči o čistotu bazénové vody. Kompletní sortiment bazénové chemie zakoupíte na naší prodejně v Říčanech.
Nejdůležitější hodnotou je pH vody, většina problémů vychází z nesprávných hodnot. Začněte tedy vždy měřením a úpravou hodnoty pH ve vodě (chlor 6,8 – 7,2 | Sůl 7,5).
1 / VODA JE NEPRŮHLEDNÁ A ZELENÁ, STĚNY JSOU KLUZKÉ
Příčinou je začínající řasa. Kluzké stěny se velmi brzy promění ve vzrostlou řasu. Řešení – upravte hodnotu pH, poté použijte nárazové chlorování granulátem („chloršok“ 56%, superchlor 65%). Přidejte preventivně přípravek proti řasám (Algex, Alba super).
2 / VODA JE ČISTÁ, ALE NAZELENALÁ
Voda obsahuje stopy železa z napouštěné vody (voda je žlutozelená), nebo stopy mědi vlivem koroze měděných částí (voda je tyrkysově zelená). Řešení – regulovat pH hodnoty, použít nárazové chlorování chlorovými rychlorozpustnými tabletami nebo chlor granulátem („chloršok“ 56%, superchlor 65%). Použijte přípravek na odstranění těžkých kovů z vody – Metal Magic.
3 / VODA JE HNĚDÁ NEBO ČERNOHNĚDÁ A KALNÁ
Voda obsahuje železo, hořčík nebo mangan (studniční voda). Řešení – upravit hodnotu pH, poté použít nárazové chlorování chlorovými rychlorozpustnými tabletami nebo chlor granulátem („chloršok“ 56%, superchlor 65%). Použijte přípravek Metal Magic na odbourání těžkých kovů.
4 / PŘÍLIŠ VYSOKÁ HLADINA CHLORU
Pokud omylem bazén přechlorujete, záleží na míře překročení dávkování. Mírné překročení můžete vyřešit pauzou v dávkování (jednoduše počkáte, až nadbytečný chlor z vody vyprchá). Příliš vysoké hodnoty ale mohou poškodit bazén (vybělení folie apod.), neprodleně tedy dávkujte přípravek Chlorstop.
5 / SILNÝ ZÁPACH CHLORU
Chlor je vázaný ve vodě, protože je v bazénu příliš velké množství nečistot (pot, močovina) a chlor je nestíhá rozbíjet, namísto toho je naváže na sebe. Řešení – přidat větší množství čerstvé vody. Silně šokově chlorovat dle bodu č. 1, Superchlorem (až 10-ti násobné množství, tím se nerovnováha mezi nečistotou a dezinfekcí zvrhne ve prospěch dezinfekce).
6 / VODA SILNĚ PĚNÍ
Voda obsahuje silně pěnící algicid, zbytky zazimovacích prostředků nebo čistící přípravky. Řešení – přidat větší množství čerstvé vody, nepoužívat čistící prostředky pro domácnost.
7 / VODA JE MLÉČNÁ A KALNÁ, část I.
Voda obsahuje kalové částečky: organické nečistoty. Řešení – upravte hodnotu pH, poté použijte nárazové chlorování („chloršok“ 56%, superchlor 65%). Přidejte flokulant (=projasňovač) a nechte běžet oběhové čerpadlo.
8 / VODA JE MLÉČNÁ A KALNÁ, část II.
Voda obsahuje látky způsobující tvrdost vody: anorganické nečistoty. Řešení – upravte hodnotu pH, poté použijte nárazové chlorování („chloršok“ 56%, superchlor 65%). Přidejte flokulant (=projasňovač) a nechte běžet oběhové čerpadlo. Do vody přidávejte preventivně Calzestab, přípravek na změkčení bazénové vody.
6 / VODA JE MLÉČNÁ A KALNÁ, část III.
Paradoxně může být důvodem mléčné vody příliš mnoho flokulačního přípravku, kdy nesprávně odhadnete množství a přidáte ho do vody příliš, přípravek se pak nemá na co zachytit a volně poletuje ve vodě a kalí ji. Řešení– redukujte vločkování, vneste do bazénu nečistotu, aby se mohl flokulant na ni navázat (například nasypat do bazénu trochu omítky).